YENİDEN ESKİ
BÜYÜKDERE İSKELESİ

ESKİ BÜYÜKDERE'DE YAZ GÜNLERİ... MAHALLE CIVIL CIVIL...


Çocuklar mayolarını giymiş, kürekleri kovaları ellerinde iskelenin yanından denize giriyorlar. Anneler akşam pişirecekleri sebzeleri yanına almış, çocuklar deniz kenarında onları ayıklıyor. At arabalarının geçtiği yollar, pastaneden taze çıkmış poğaça kokusuyla dolan sokaklar, vapur saatlerine ayarlanmış günler. Ama bir saat var ki önemli... Tüm Büyükdere sakinlerinin bildiği bir saat bu; 19.00.

HATIRALARI
HEP YAŞATACAK

Saatler 19.00’u gösterdiğinde sokaklarda başka bir hareket başlayacak. Mesaiye giden erkekler Eski Büyükdere İskelesi’ne yanaşan vapurdan inecek, onları karşılamaya gelmiş güzel eşleri, nişanlıları ya da sevdikleri ve de çocuklarıyla kucaklaşacak. Neredeyse bir seremoniye dönüşen bu karşılama, belki o günleri yaşamış olan onlarca insanın hatıralarında hep yaşayacak.

BAŞLI BAŞINA BİR
YAŞAM MERKEZİ

Sıradan bir iskeleden çok farklı bir ruha sahip, başlı başına bir yaşam merkezidir Eski Büyükdere İskelesi…

1853 YILINDA
HİZMETE AÇILDI

Ali Talat Bey’in mimari projesi Eski Büyükdere İskelesi 1853 yılında hizmete açılmış. 1984 yılında Boğaziçi'nden geçirilen kazıklı sahil yolunun arkasında kaldığı için, hizmeti sona ermiş.

BOĞAZIN
EN GÜZEL YERİ

ESKİ RUHU TEKRARDAN CANLANDIRACAK


Şimdi işte o eski ruhu tekrar canlandıracak restorasyonuyla, İstanbul Boğazı’nın en güzel yerlerinden birinde; deniz manzaralı terası, toplantı salonları, Ma-i Café & Restaurant’ı ve pasajıyla her şeyi içinde bulunduran bir etkinlik mekanı olarak yeniden hizmete açıldı!